Dom z bali i gotowych elementów

Dom z bali i gotowych elementów
Opublikowany: sobota, 15 lipca 2017 // Wyświetlony: 75

Dom z bali i gotowych elementów

W dzisiejszych czasach popularnym rozwiązaniem budowlanym stały się domy z bali albo gotowych elementów, które są przygotowywane w fabryce i dowożone do montażu na miejsce budowy. Główna różnica pomiędzy tymi rodzajami domów, to oczywiście materiał z jakiego powstają, sposób montażu / budowy oraz status prawny. Poniżej opisze za i przeciw każdego z domów.

Dom z bali

Ciekawe rozwiązanie, które ma niezwykły klimat jaki może dać tylko drewniany dom. W Polsce niestety raczej wykorzystywany jako dom „letniskowy” w krajach skandynawskich praktycznie najpopularniejsza konstrukcja.
Do budowy używa się bali z drewna surowego, które będzie obsychać po wzniesieniu konstrukcji. Taki budynek należy wykańczać dopiero wtedy, gdy dom osiądzie, a bale osiągną wilgotność poniżej 20%.

Najczęściej używa się drewna sosnowego, świerkowego, jodłowego, modrzewiowego. A także drewna drzew liściastych – dębu, jesionu.
Bale z drewna są sprzedawane w różnych rozmiarach: najwęższe mają 8 cm, najgrubsze około 30 cm, ale takie są rzadko używane. Bale mogą być od razu ocieplone, na przykład składać się z dwóch łupin z drewna wypełnionych pianką poliuretanową albo z bal od zewnątrz i okładziny od wewnątrz, pomiędzy którymi znajduje się warstwa izolacyjna.

Do zalet takiej konstrukcji z pewnością należy to, iż nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy tylko uzbrojona działka. Kolejną zaletą jest ogrzewanie, praktycznie wystarczy kominek z płaszczem wodnym. Oczywiście można też zainstalować piec itd.
Co do minusów to głównym problemem jest samo drewno. Producent powinien je odpowiednio zaimpregnować. Niestety można mieć po prostu pecha i trafi się nam egzemplarz który gnije albo zalęgną nam się robaki żyjące w drewnie. Oczywiście można pozbyć się tego problemu stosując dodatkowo preparaty do drewna.

Dom z gotowych elementów

Ten typ domów bardziej przypomina klasyczne rozwiązanie, Jest tańszy dzięki systemowi konstrukcji jaki w nim zastosowano.
Budowanie domu prefabrykowanego przypomina montaż bloku z wielkiej płyty z lat 70. Jest jednak zasadnicza różnica między obecną prefabrykacją a tą sprzed kilkudziesięciu lat. O ile wszystkie bloki z wielkiej płyty wyglądały podobnie, bo architekci dysponowali tylko kilkoma prefabrykowanymi modułami i mieli ograniczone możliwości kształtowania bryły, to z prefabrykatów wyprodukowanych obecnie (prefabrykaty keramzytobetonowe) można zrealizować prawie każdą wizję architektoniczną.

O ile tradycyjna budowa może potrwać nawet kilka lat, to rozwiązanie pozwoli nam zbudować dom nawet w trzy miesiące. Niestety wymaga dużej wiedzy od montujących, co za tym idzie i większe koszty budowy. W odróżnieniu od domu z bali wymagane są wszystkie pozwolenia na budowę. Dużą zaletą takiego domu jest praktycznie dowolność w projekcie. Kolejnym plusem jest czas montażu, jeśli nie chcemy czekać przy zwiększonych kosztach szybko powstanie taka konstrukcja.

wstecz

Podobne artykuły:

 • Przybory wykończeniowe

  Wraz z płytami falistymi należałoby kupić przybory wykończeniowe. Są one dosyć drogie, ale lepiej na tymże nie oszczędzać. Bez nich niełatwo będzie zaplanować pokrycie, a wizerunek dachu może się dużo zepsuć. Jeśli jednakże nie podoba nam się dostępn...
 • Problemy przy zanieczyszczonej wentylacji

  Mocniej zabrudzona wentylacja to również zanieczyszczone powietrze w budynku. A to nie jest bez znaczenia dla osób w nim przebywających czy pracujących tam. Obecność kurzu, dużej ilości pyłków, wirusów i grzybów w p...
 • Giętarka do drutu - budowa i zastosowanie

  Konieczność przeprowadzania gięcia drutów i prętów pod odpowiednim kątem wymaganajest w wielu sytuacjach technologicznych. Konieczność ta jest między innymi w różnego rodzaju pracach budowlanych i konstrukcyjnych, a także tam, gd...
 • Powłoka hydrofobowa na szkle

  Nie tworzy się jej jedynie na materiałach nasiąkliwych, jak drewno czy cegła. Powierzchniom szklanym woda w żaden sposób nie szkodzi, ale pomimo tego pokrycie ich warstwą odpychającą wodę jest bardzo pozytywne. Tworzy się ją na szybach samocho...
 • Drewno kominkowe a opałowe

  Często można spotkać się z tym, iż te dwa gatunki drewna są oddzielane od siebie. Przykładowo, w ofertach sklepów wyszczególnia się jeden i drugi. W jednym i drugim przypadku chodzi o materiał opałowy, czyli taki, dzięki któremu ...